Beskydská lavečka

Beskydská lavečka 2022

Literární klub Petra Bezruče Frýdek- Místek (LKPB) slaví, uspořádal i setkání literátů

Literární klub Petra Bezruče Frýdek-Místek byl založen před 25 lety. Připomenout si jeho historii i současnost můžete ve Frýdeckém zámku, kde ještě do 19. června 2022 je otevřena výstava s názvem: Literáti zpod Beskyd. Členové klubu uspořádali 21. května 2022 již 12. ročník mezinárodního setkání literátů: Beskydská lavečka v Radegastově šenku v Nošovicích. Po dvou letech covidových omezení letěly éterem verše i próza v češtině, slovenštině i polštině. Múzy byly nakloněny všemu krásnému…

Že poezie pod Beskydami opravdu není Popelkou, o tom je možné přesvědčit se na výstavě na zámku ve Frýdku, kde se literáti prezentují nejen svými vydanými brožurami, almanachy, knihami, ale též obrazy, kolážemi, fotografiemi. Ano, většina z nich kromě psaní jsou i jinak umělecky nadaní. To přináší možnost ilustrovat kolegovi knihu, přispět mu fotografiemi do publikace či mu moderovat jeho literární večer. No, řekněte, není to prima? Vernisáží byla výstava otevřena 12. května 2022, sešla se zde spousta příznivců dobrého slova, přátelé, známí, které tato oblast umění oslovuje. Nenechejte si proto ani vy ujít možnost zhlédnout vystavené knihy, sborníky, almanachy, ale i obrazy, kterými se literáti prezentují.

Významné datum pro všechny členy Literárního klubu Petra Bezruče Frýdek-Místek byla sobota 21. května 2022, kdy se setkali se svými slovenskými i polskými kolegy v Nošovicích, aby na akci nazvané Beskydská lavečka 2022 prezentovali svoji tvorbu a také vyslechli příspěvky hostů. Těmi na tomto 12. ročníku Lavečky byli: gymnaziální profesorka, malířka, ilustrátorka Bronislava Dudová, ta se na chvíli vtělila do role Heleny Čapkové a představila se přítomným. Ti tuto formu informací přijali velice kladně. Neméně zajímavý byl i druhý host – spisovatel, záhadolog a scénárista Arnošt Vašíček. Zúčastnění bedlivě naslouchali jeho výkladům o různých tajemnech, mnohdy o nepochopitelném dění, které nás někdy provází. Obě vystoupení hostů bylo jistě zpestřením akce.

V odpoledních hodinách všech 35 účastníků představilo kolegům svoji tvorbu. Zazněly zajímavé příspěvky, křtila se právě vydaná kniha členky LKPB. Verše i próza byla dokreslována písněmi a hrou na kytaru v podání Vladimíra Randy Kuchaře.

„Co říci závěrem? Děkujeme všem členům Literárního klubu Petra Bezruče Frýdek-Místek, že jsme se mohli opět po dvou letech setkat tady pod malebnými Beskydami. Vracíme se sem moc rádi, jezdíme tu jako domů. Máme tady přátele, kteří jsou naladěni na stejné vlny, chápeme se navzájem, vnímáme pocity a myšlenky, které dokáže každý z nás dát na papír. Vznikne z toho báseň či povídka, která potažmo přináší potěšení potencionálním čtenářům. A to je smyslem našeho psaní – dělat radost spoustě lidí – snad se nám to daří,“ – vyjádřila své pocity Taťána Sivová, předsedkyně Literárního klubu Duria ze slovenského Martina.

Dajana Zápalková, předsedkyně LKPB

Zanechat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *