Pátek třináctého

Pátek třináctého

aneb

horor v sousedních bytech 1 a 3.

Bojový poplach, zaujetí výchozího postavení a představení členů kontrolní skupiny – takzvaných dvojčat. Důstojník kontrolní skupiny – vaše dvojče, s notýskem v ruce a stopkami na krku vám celou dobu dýchá na krk. Nic neříká, nic nekomentuje, jen zapisuje. Přesně zaznamenává veškerá vaše rozhodnutí. Kdy a co jíte, co pijete, kdy odpočíváte, jak zvládáte stresové situace, ale i to, kdy jdete na záchod a jak dlouho tam jste. Zejména (s neskrývanou radostí) zaznamenává veškerá vaše pochybení. Na závěr cvičení vypracuje hlášení a potom velitel kontrolky vyřkne ortel. Konečný verdikt, proti kterému neexistuje žádné odvolání ani obhajoba.

Rozkaz velitele divize zněl naprosto jasně a srozumitelně: „K jednotce mjr. Němce, přiděluji mjr. Poláka!“ Oba majoři zachovali naprostou profesionalitu. Nehnuli ani brvou. Nedali na sobě znát, že by to mohl být mírný konflikt zájmů. Na vojenské škole osm let sedávali v jedné lavici. Jeden o tom druhém věděl víc než vlastní rodiče. O manželkách a dětech nemluvím. K těm se některé informace nedostanou nikdy. Nic, skutečně nic jim nebylo svaté. Dokonce, v případu nouze, neváhali si půjčovat i děvčata.

Nehovořím jen o přátelství, pojilo je i něco víc. Byla to jejich vzájemná podoba. Podobali se jako vejce vejci. Kdo je neznal, musel být přesvědčen, že jsou dvojčata. Němec byl ale zarytý Čech. Téměř nacionalista. Rodák z matičky Prahy. Pokud se vám to zdá hloupé, proti Polákovi je to jen slabé kafe. Polák, navzdory svému příjmení, pocházel z Dunajské Stredy. Jeho kořeny sahaly až někde do Maďarska. Jinými slovy Slovák, maďarské národnosti, žijící v České republice. Příjmením Polák. Komplikovaný člověk. Velmi komplikovaný.

Nyní jejich vzájemná podoba už nebyla tak výrazná. Služba vlasti zanechala na každém trochu jinou stopu. Nicméně, konfekční velikost jejich uniforem byla porovnatelná.

Armáda jim dvacet let plánovala téměř každou minutu života. Na kamarádství nějak nezbýval čas. Až nyní. Díky vojenskému cvičení se mohou navzájem vyzpovídat.

I bez nějakého nadržování, prověrka dopadla nadmíru dobře a bylo rozhodnuto. Po návratu do kasáren si musí najít chvilku času a pokračovat v započaté debatě. Určitě i doma. V rodinném kruhu. Major Němec zavelel: „Musíš u mě zůstat i přes víkend. Máme si toho tolik co říct. Musím Ti představit manželku, pochlubit se dcerou a ukázat, jak si žijeme. Nedávno jsem koupil nové auto. Můžeme podniknout i kratší výlet“ Nedalo se říct ne. I osud jim hrál do karet. Ceremonie okolo ukončení cvičení se obvykle protáhnou i přes víkend. Tentokrát, jak nečekaně a rychle cvičení začalo, tak rychle skočilo. Ještě ani nebyla půlnoc a oba majoři už byly doma.

Nic netušící manželka majora Němce už dávno spala. Dcera, jako každý pátek, nebyla doma. Pohoštění zůstalo na něm samém. Ve skříni oproti dveřím do koupelky našel župan a osušku: „Starý brachu víš co, zatím se zkulturni a já připravím něco pod zub.“  Znovu dost rezolutně rozhodl major Němec. Čabajka, feferonky a odněkud vytáhl i Baracpálenku. Pro Poláka maďarské národnosti, pocta, jak se sluší a patří. Čabajka byla ale tvrdá jako kost. Nůž musel uchopit oběma rukama, ale i tak měl problém nakrájet úhledná kolečka. Ještě vodu na čaj, nebo kafe? „Bude chtít takto na noc kávu?“ Nevěděl. Zeptá se ho potom. „Ach ty ženské. Kde schovávají varnou konvici? A někde by měl být i ruský kávovar.“ V hloubce kuchyňské linky našel jen zapomenutou klasickou konvici s píšťalkou. Naplnil ji vodou, postavil na plyn a pokračoval v krájení čabajky. Šramot v bytě, k tomu začínající pískot hlásící var vody, anebo jen běžné nutkání? Pravděpodobně všechno dohromady probudilo paní domu z lehkého spánku. Podvědomě čekala dceru. Nebyla ráda, když se neznámo kde toulá nocí. Manžela nečekala. Byla naučená, že když je poplach s výjezdem, to se vrátí až někdy v neděli. Odběhla na záchod, ze záchodu rovnou do koupelny a ejhle, to není dcera. V přesvědčení, že ten nahý chlap, tem mužský, co je rozkročmo nakloněný nad umyvadlem, ta chutňoučká prdelka, to že je její manžel. Rozespalost se rázem změnila v dravost šelmy. Přivítala ho s něžným výkřikem: „Kocourku už jsi doma?“ a své drápky hbitě zasekla do jeho svůdně houpajícího se mužství.

Pro unaveného a zamyšleného majora Poláka nečekaný šok. Vymrštil se tak nešťastně, že hlavou rozbil zrcadlo a s kusem skla v temeni se kácel k zemi.

Jeho výkřik a její řev vyvedl z konceptu i skutečného pána domu v kuchyni. Nůž se mu zakousl do ukazováčku levé ruky jako do másla. Necítil skoro žádnou bolest, jen viděl, jak se mu zbytek prstu houpe na kousku kůže. Krev stříkala jako z hadice. Ufiknutou část chtěl použít coby špunt. Nešlo to. Krev stříkala dál.

Když paní Němcová vběhla do kuchyně k telefonu, nechápala: „Co se to děje?“ Vidí tam manžela podruhé. Tentokrát s uříznutým prstem. Trochu jí to vyvedlo z konceptu, ale jako správná manželka vojáka z povolání byla přivykla různým abnormalitám. Vytočila 155 a snažila se popsat co právě viděla: „Mám tu dvakrát poraněného manžela. Jeden leží v koupelně se zrcadlem v hlavě a druhý je v kuchyni s uříznutým prstem. Naučená, že každá mimořádná událost se musí ihned hlásit, to stejné zavolala i operačnímu důstojníkovi do kasáren. Pro jistotu.

V bytě oproti se zatím odvíjel úplně jiný příběh. Před pár dny se jeho majitelem stal mladý rotmistr Liknavý. I on byl na cvičení, a i jemu byl nakloněn osud. Tedy aspoň pro začátek. Stěhováci mu v pátek dopoledne měli přivést nábytek z jeho předcházející garsonky. Jako naschvál, někdo si klidně vyhlásí poplach a všechny promyšlené kalkulace jsou postaveny na hlavu. Žena krátce po porodu, ta nic namáhavého dělat nesmí, a on se úplně zbytečně poflakuje po cvičáku. Věděli to všichni. Nadřízení i podřízení. Jeho zoufalé nářky nebyly nic platné. Až v pátek. Beznaděj vystřídala radost. Hned po příjezdu do kasáren, jako jediný získal zvláštní privilegium. Bylo mu dovoleno nečekat na vyhodnocení a mohl okamžitě odejít řešit si svou bytovou situaci. Cestou si připravoval spoustu téměř pravdivých ujištění o tom, jak je zodpovědný a jak se nyní ujme celé stěhovací organizace. Narychlo připraví nějaké provizorní spaní, ale ještě před tím připojí televizi. On bude pracovat a manželka se může dívat na nějaký film. Možná to stihne už do televizních novin. Tak byl nažhavený. Doma ho ale čekal šok. Když přišel, jeden by řekl, že není co dělat. Karel, velmi dobrý kamarád jeho novopečené manželky, přijel i se svou snoubenkou Žanetou. Paní Liknavá je poprosila o pomoc. Tedy hlavně Karla. Nevěděla si rady. Sama s dvouměsíčním dítětem a k tomu úplně cizí lidé. Navíc chlapy jako hora. Těm nic neporučí. Už zažila i takovou situaci, že stěhováci složili nábytek před dům a začalo pršet. Co by vtom okamžiku dělala ona, to si ani nechtěla představit. Ani jen netušila, že v protějším bytě bydlí nějaká paní Němcová. Žena, která oproti ní má všechno předem přesně zmapované. Kdyby se jí zeptala, hned by věděla, kdy skončí cvičení a kdy jejich manželé přijdou domů. Nicméně, tentokrát by to nebyla dobrá informace. Jak je vidět, i paní Němcová se může někdy mýlit. Ať tak či onak, od manžela to bylo maximálně nezodpovědné. Měl prostě říct, že v pátek mu přivezou nábytek a že na žádné cvičení prostě nejede. A basta. Naštěstí, s Karlem přijela i Žaneta. Docela fajn baba. Žádná fiflena. Sama bez řečí začala umývat nádobí, utírat poličky ve skříních a vybalovat bedny s oblečením. Všechno běželo jako po másle. Když mladý rotmistr přišel domů, hnízdečko lásky bylo prakticky hotové. Televize hrála, záclony i obrazy zavěšené, koberec natažený. Dokonce i nábytek byl rozestavěný podle jeho vkusu. Po bednách s prádlem ani stopy. Košile, trička, ponožky, hezky v komíncích. Jako na vojně. Ještě povléct peřiny a mohli jít na kutě. Kdo by ale chodil nyní spát. Nejprve se to musí řádně zapít. První ostrý poplach v novém bytě potřebuje křest na patřičné úrovni. Navíc, nesmí se zapomenout ani manželku a dítě. To se sice už trochu zapíjelo, to ano, ale byla to úplně jiná parta. A co je podstatné, ne v tomto bytě. Netrvalo dlouho a všechny zásoby alkoholu byly vyčerpány. Kojení, nekojení, trochu si srkla i mladá maminka.

Někdy okolo deváté hodiny padlo rozhodnutí: „Pokračovat se bude ve zdejším Společenském domě.“ Domácí pán se nabídl, že protentokrát bude chůvou dítěte on. „Konec konců jsou to tvoji přátelé. Odstříknuté mléko je v lednici, ohřát ho na potřebnou teplotu není problém a také bych si rád trochu odpočinul. Vysprchuji se, navoním a uvidíme co dál. Nový byt, šest týdnů už také uběhlo, i s rezervou. Moc se mi ji tam neopíjejte a spěchejte domů.“ S trochou sarkasmu pronesl domácí pán a vystrnadil je z bytu. Mělo to být jen na otáčku. Jen symbolické pohoštění. Ale v kulturáku začala místní kapela hrát něco, co pro Karla a paní Liknavou bylo až příliš živým obrazem nedávné minulosti. „Jen jeden malinkatý taneček“ Pro paní Liknavou to mělo být pozvání do tance a současně pro Žanetu žádost o souhlas. Stalo se. Alkohol a svůdnost prsů kojící ženy vyvolávaly u Karla víc než vzpomínky. Zvláštní nutkání však bylo i na straně mladé maminky. Víc jak dvouměsíční odříkání, k tomu trocha alkoholu, a ta hudba. Zapomněli na přítomnost Žanety. Začali se líbat a jejich jazyk skončil stejně, jako když děti olizují zmrzlé zábradlí. Přilepil se jim na krčních mandlích a ne, a ne se odtrhnout. Navíc to vypadalo tak, že podivně zkroucená ruka mladé paní skončila v Karlově rozkroku. Veřejně. Na parketu. Žanetu to dožralo. Bez řečí opustila bitevní pole a chvilku tápala, kam má vlastně jít. „Má si najít nějaký hotel? Má se vrátit k nim domů? A kde ta štětka vlastně bydlí?“ Nakonec se jí podařilo najít správný vchod a dokonce, zaklepat i na ty správné dveře. Nikdo ale neotevíral. Zkusila vzít za kliku a bylo odemčeno. Vešla do bytu a podle zvuku usoudila, že mladý pán se asi sprchuje. Bylo jí to hloupé, ale ještě hloupější se jí zdálo, že by právě teď měla někam odejít. Zůstala stát v kuchyni. Už neplakala, jen čekala.

Teplá sprcha měla velmi blahodárné účinky a domácí pán se už nedočkavě těšil na návrat manželky. Hostům ustele v obýváku, potom možná ještě nějaké kojení, nedočkavostí byl celý bez sebe. Z koupelny vyšel jen s ručníkem. Jen tak si ho přidržoval před sebou. Nebyl zvyklí chodit nahý. A v kuchyni Žaneta. Zmateně mu začala vysvětlovat, co viděla, ale její slova jako by ztrácela smysl. Před ní stál nahý chlap a místo toho, aby se rozčílil a začal nadávat, snažil se ji konejšit. Že to asi nebude tak horké, že Karel ji (jakože Žanetu) má určitě rád a on svojí manželce věří. Stáli těsně vedle sebe. Mezi nimi jen ručník a stále ztopořený úd. Na znak nesouhlasu, že nestojí o jeho pochopení a už vůbec ne o trapné hlazení po vlasech, naklonila se trochu dozadu. I tak kratičké šatičky se ještě víc zvedly, a ručník naopak spadl. Zůstal jen úd a kalhotky. Ale ani to už nebyla pravda. Ani nevěděli jak a kalhotky byly až někde u kotníků. Místo zloby tu bylo pevné sevření. Teplo polonahých těl, a ruka byla v rukávě. Tedy ne doslovně. Opřeni o roh kuchyňské linky, začali zběsile s něčím, co ve své podstatě bylo neporovnatelné s přimrznutým jazykem na zábradlí. Nic statického, ani tichého.

Ve Společenském domě se mezitím dojuchalo a tančící dvojice si povšimla nepřítomnosti Žanety. Panika byla na světě. „Snad ta kráva neutíkala domů žalovat“ podotkla mladá paní. Bylo něco po půlnoci, a tudíž nejvyšší čas se vrátit. V bytě zaslechli podivné zvuky. Ani nestačili zavřít dveře, doslova se rozběhli pátrat odkud to přichází. Dlouho hledat nemuseli. S otevřenou pusou, oba, mladá paní i Karel, nevycházeli z úžasu. Viděli, co vidět neměli a měli to naservírované přímo na kuchyňské lince. Navíc, jejich přítomnost jako-by jim vůbec nepřekážela a divoce pokračovali v započatém díle.

První se vzpamatoval Karel. Rozmáchl se a podařil se mu téměř ukázkový zásah. Trefil je přímo do rozkroku. Noha se mu zastavila až o desku kuchyňské linky. Něco docela hlasitě křuplo ale nikdo na to nebral ohled. Do řinčení padajícího porcelánu se ozývalo jen tiché sténání obou záletníků. Neřestná dvojice se jako ve zpomaleném filmu sunula k zemi. V okamžiku, kdy to vypadalo tak, že nějakým kopancem si přisadí i mladá paní, v otevřených dveřích se objevila osádka RZP-čky.

Lékař se ale dost divil. Proč někdo popisuje poškozené vazivo kořene penisu jako ufiknutý prst a proč natržení vagíny bylo vylíčeno jako krvácející hlava? I když, trochu to krvácelo. A kde je zabodnuté to zrcadlo? Nešlo mu to dohromady.

Když se konečně podařilo zraněné naložit do sanitky, přijela i sanitka s vojenským lékařem. Paní Němcová vyběhla a ječela: „Zranění jsou tady, ne u sousedů!“ Teprve potom byla poskytnuta odborná péče i oběma majorům.

Jen dcera majora Němce na to hleděla dost nechápavě. V doprovodu svého přítele se vracela domů. Nebyli v hospodě. U něj doma se dívali na horor, ale tolik krve tam určitě nebylo. Když přes všechnu absurditu konečně pochopila oč tu jde, ne zcela od věci začala zvažovat, kdo by byl právně postižitelný, kdyby RZP-čka odjela bez poskytnutí pomoci jejímu tátovi. Sice netušila, který z těch dvou majorů to je, to se ale v dané situaci zdálo být nepodstatné. Osudy nemravníků ji nezaujaly. Jen jí přišlo trochu líto mladého muže odcházející z protějšího bytu. Kulhajíc noční ulicí to vypadalo tak, jakože má zlomený palec na pravé noze. A sanitky odjely bez něj. Bez poskytnutí pomoci. Kam to naše zdravotnictví spěje.

Zanechat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *